TRAVELS // Portugal
LIFESTYLE // Trucizna naszych czasów
BEAUTY // Mikrodermabrazja
TRAVELS // Istanbul /
LIFESTYLE // Obóz Friends Training

Metoda Emila Krebsa - nauka języka w ... 10 dni!

Wiem, że tak jakoś ostatnio dużo tu o nauce języka, ale jakżeby mogło być inaczej, skoro przebywam w obcym kraju i nie mam pojęcia jak po...


Wiem, że tak jakoś ostatnio dużo tu o nauce języka, ale jakżeby mogło być inaczej, skoro przebywam w obcym kraju i nie mam pojęcia jak poprosić o mleko bez laktozy? ;) Tak naprawdę na tę metodę, o której chcę Wam dzisiaj powiedzieć trafiłam wczoraj i przez ostatnie godziny zgłębiałam jej "tajniki".

I know that lately everything is "somehow" about learning the language, but how could it not be that way when I am in a foreign country and I have no idea how to ask for a milk without lactose? ;) The method I want to get you familiar with today crossed my way yesterday and for the past few hours I explored its principles.

Zacznijmy jednak od tego kim był Emil Krebs - ten niemiecki poliglota urodzony w Świebodzicach według najbardziej wiarygodnych źródeł znał w stopni biegłym aż... 68 języków! Ten sinolog z zawodu pierwszą styczność z nauką języka obcego miał w wieku 7 lat - mały Emil znalazł wtedy starą francuską gazetę. Nie wiedząc co z nią począć poprosił o pomoc swojego nauczyciela. Ten zaś dla "żartu" wręczył mu słownik francusko-niemiecki. Chłopiec opanował cały słownik w kilka miesięcy. Gdy zdawał maturę umiał już biegle władać 12 językami (co wpędza mnie w niemałą depresję). Nasz poliglota organizował też sobie językowe rozrywki - podczas jednej z "zabaw" przetłumaczył Goethego na 40 języków azjatyckch w tym pismo klinowe. Już? Czy Wy też zauważacie teraz marność swojej egzystencji? :D 

But let's start from who was this famous Emil Krebs. The German linguist, born in Swiebodzice, according to most reliable sources known how to fluently speak ... 68 languages! This sinologist had his first contact with learning a foreign language when he was 7 years old - his teacher, as a "joke" handed him a French-German dictionary when the little Emil came to him with an old French newspaper he found. The boy mastered the vocabulary in a few months. When he was passing his A levels he already spoke in 12 languages ​​(which gets me into a LITTLE depression). Our polyglot also liked to entertain himself with his language skills - during one of the "play" he translated Goethe into 40 asian languages including cuneiform. So... My question is - did you also notice the futility of our existence now? :D
Jest jednak jeden problem - tak naprawdę Krebs nigdy nie opisał swojej metody. Mówi się, że jego niesamowicie cierpliwa żona przyzwalała mu na wielogodzinne sesje nauki języka w odosobnieniu, jednak brak jest jakichkolwiek potwierdzonych informacji na temat tego, że metoda ta, reklamowana zachęcającymi hasłami, ma się jakkolwiek do tego, co praktykował sam poliglota. 

There is just one problem - Krebs never wrote down his method. Is it said that his patient wife let him to spend hours in his office exploring new languages, but there is no relaliable information that this method which we can find in the internet is the same one which was used by the polyglot. 

Metoda ta polega na osłuchiwaniu się z językiem (co jest jednym ze sposobów szybkiej jego nauki o czym pisałam tutaj) przy wykorzystaniu prostych schematów w mózgu. Metoda Krebsa w teorii wykorzystywać ma możliwości pamięci krótkiej i dzięki interwałom pozwala zapamiętać szybko całe wyrażenia czy słowa. Tak jak dziecko uczy się przy pomocy naturalnych mechanizmów - automatycznych i nieświadomych, które zaimplementowane do nauki dorosłych mogą dawać świetne rezultaty. Wyjaśnia to w poniższym filmie znany coach Mateusz Grzesiak:

The method is based on the auscultation of the language (which is one way to learn the language fast - I mentioned it here) using some special connections in the brain. Krebs method is using the short-term memory and the fact that thus intervals you can quickly memorize whole phrases or words. Just as a child learns using natural mechanisms - automaticly and unconsciously. When it is implemented in the adults' process of learning it can provide even better results. Below it is explained better by Mateusz Grzesiak, one of the best known polish couches (sorry, only polish version):
Powyższy filmik zawiera wiele ciekawych informacji - nie tylko tych, które są głównymi założeniami metody Krebsa - ale także tych na temat języka polskiego i ilości słownictwa, jakiego używamy na co dzień. Dla niektórych osób może to być także minus tej nowatorskiej metody, bowiem słownictwo w trakcie kursu jest bądź co bądź... ubogie :). Jednak równocześnie zupełnie wystarczające, aby porozumiewać się w danym języku co wydaje się być dobrą bazą na start. Szczerze powiedziawszy ze względu na to, że raczej nie przetestuję tej metody (ceny kursów zwalają czasem z nóg ;) nie mogę porównać tu efektywności metody tradycyjnej oraz tej bazującej na dziecięcym sposobie nauki. Może ktoś z Was miał okazję uczyć się tą metodą lub intuicyjnie czuje, że taka forma nauki byłaby dla niego lepszym rozwiązaniem?


The movie posted up includes many interesting informations - not only desribing the same mechanism as Krebs' Method uses, but only those about polish language and the amount of vocabulary used in everyday life. For some people that may be the main disatvantage of the method - there are no sophisicated words. At the other hand it is a good way to start learning the language - by discovering everyday phrases first.To be honest I can't compare the old and the new method since the prices for the course are horrendous, but maybe some of you, my dear readers, had the opportunity to see how Krebs' Method really works? Or maybe you feel like this is the way or learning that you may really like?
Poniżej film na temat metody przygotowany przez firmę oferującą kurs:

Below you can find the movie about the method made by the company selling the course (polish only):
Tutaj możecie znaleźć kurs wraz z bezpłatną lekcją próbną:
http://www.krebsmethod.com/

You Might Also Like

2 comments

 1. Informuję, że zmienił się adres bloga kateandbee. Znajdziecie go teraz pod adresem http://beelovesfashion.blogspot.com :)

  I inform you that kateandbee blog has new address. Now it's http://beelovesfashion.blogspot.com :)  bee loves fashion
  bee loves fashion on bloglovin’
  bee loves fashion on fb

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze to ja nie wnikałam, aż tak szczegółowo w historię Krebsa...czy miał notatki czy nie :P słowo zamieszczone w Internecie przeciwko słowu zamieszczonemu w Internecie :P Jakoś nie analizowałam.
  Wypróbowałam natomiast samą metodę. Zawsze chciałam uczyć się hiszpańskiego no i postanowiłam skorzystać właśnie z kursu Emilu Krebsa. Powiem, ze na początku miałam mieszane uczucia. Teraz już go trochę używam i powiem, że to świetna sprawa. Uczę się gdzie chce- mam go wgranego na komórkę. No i ćwiczę mówienie. W szkole jak uczyłam się języków zawsze z tym miałam problem a tu od tego zaczynam! Trzeba wiadomo poświęcić trochę uwagi, na naukę, ale w sumie można się uczyć np. podczas spaceru co mi bardzo odpowiada. Na dłuższą metę chciałabym też uczyć się języka pisanego. Myślę, że jak na początek ten kurs to świetna baza. Sama widzę po sobie, że każdego dnia umiem coraz więcej...i to całkiem sporo. To, żeby uczyć się w ten sam sposób jak robią to dzieci ma sens :D
  Co do ceny kursu...mi wydawała się całkiem przystępna jak za 40 lekcji. No i dostałam zniżkę na drugi język :D Więc jakbym zdecydowała się później np. na francuski ( a też mam ochotę) to będzie taniej :D

  OdpowiedzUsuń