TRAVELS // Portugal
LIFESTYLE // Trucizna naszych czasów
BEAUTY // Mikrodermabrazja
TRAVELS // Istanbul /
LIFESTYLE // Obóz Friends Training

Jak szybko i przyjemnie nauczyć się języka obcego?

W dzisiejszym świecie znajomość angielskiego to po prostu mus - sama nie wyobrażam sobie życia bez umiejętności porozumiewania się w tym ...


W dzisiejszym świecie znajomość angielskiego to po prostu mus - sama nie wyobrażam sobie życia bez umiejętności porozumiewania się w tym języku. Jednak coraz częściej na rynku pracy zauważamy, że jeden język obcy jest niewystarczający. Ja w tym momencie uczę się portugalskiego ze względu na Erasmusa (aczkolwiek moim nadrzędnym celem jest opanowanie hiszpańskiego), a jeszcze niedawno zgłębiałam tajniki chińskich "krzaczków". Nauka języków przychodzi mi stosunkowo łatwo (no dobra, chiński nie przychodził :D), aczkolwiek są pewne triki, które można wykorzystać aby urozmaicić i przyspieszyć ten proces. 

Po pierwsze - aplikacje na telefon! Nie zawsze mamy ze sobą książkę czy słownik, za to telefon - jak najbardziej. Jedną z najbardziej znanych aplikacji jest Duolingo - polega ona na szybkim sprawdzaniu swojej wiedzy poprzez odkrywanie kolejnych sekcji. Jednak nie przejdziemy dalej (tj. do następnego poziomu - lekcji), jeśli nie zaliczymy  poprzedniego etapu. Mamy tutaj także opcję e-mailowych "przypominaczy" czy też - motywujący dla niektórych - ranking osiągnięć znajomych i możliwość sprawdzenia, jak wypadamy na ich tle. Duolingo przypomina więc grę komputerową dzięki której możemy spokojnie "marnować czas" :).

Kolejną wartą uwagi aplikacją jest Rocket Languages - bazuje ona na przekonaniu, że najszybciej uczymy się języka osłuchując się z nim i stawia na naukę wymowy. Warto także ściągnąć sobie Fiszki. Słówka są zgrupowane tematycznie, a użytkownik może tworzyć z nich własne listy. W trakcie powtórek możemy monitorować statystyki. 

Inne aplikacje które możecie sprawdzić: Babbel, Memrise, HelloTalk, 60 Second Word Challenge, LingLing, Palabras Cruzadas, Ankisrs.net

Innym rozwiązaniem, które wymaga użycia komputera/ tabletu/ telefonu jest zalajkowanie stron z cytatami w danym języku. Ja na przykład lubię zaglądać na hiszpańskojęzyczny fanpage Sarcasmos - zawsze coś, co mnie rozbawi zapamiętam na dłużej ;). Inną stroną na którą zaglądam jest Pictoline - chociażby stamtąd wiem, jak mówić "bro" do znajomych w różnych częściach Ameryki Łacińskiej ;). Możecie też follować Wasze ulubione zespoły czy inne fanpage prowadzone w języku, którego chcecie się nauczyć. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na naukę jest wprowadzenie jej do życia codziennego ;).
Nie na darmo mówi się, że łatwość nauki języków i słuch muzyczny idą w parze - osobom wrażliwym muzycznie z pewnościa dużo łatwiej idzie chociażby "oswojenie" melodii języka. Idąc tym tropem polecam Wam tłumaczenie ulubionych piosenek na język polski - idę o zakład, że te, których najczęściej słuchacie znacie na pamięć, więc macie do przyswojenia tylko polską wersję ;). Ja sama aktualnie tłumaczę wszystkie piosenki J Alvareza, J Balvina i ... Pitbulla ;). Meeee lo paro, el taxi! 

Skoro jesteśmy w muzycznym klimacie, wspomnę też o plikach mp3 z nagraniami, które możemy słuchać w trakcie biegania czy sprzątania domu lub rozwieszania prania ;). Niedawno ściągnęłam sobie z chomikuj pliki mp3 do nauki portugalskiego - od czasu do czasu wycierając półki włączam sobie na przykład pakiet stu najbardziej przydatnych sformułowań.

Moja ostatnia propozycja prawdopodobnie Was nie zaskoczy, ale nie mogę o niej nie wspomnieć, bo jest chyba jedną z najprzyjemniejszych ;) - oglądanie seriali i flmów w oryginalnej wersji językowej! Często to zresztą jedyna możliwa opcja, jeśli chodzi o pozycje, których nie znajdziemy nigdzie z polskim tłumaczeniem. Albo nie chce nam się czekać aż ktoś wrzuci do sieci nowy odcinek Pretty Little Liars. Coś pysznego, wygodna kanapa i laptop to jedyne czego potrzebujemy. Oczywiście nie jest to sposób na naukę języka jeśli nie znamy podstaw, ale pozwala on nam poszerzyć nasze słownictwo, przyswoić wymowę, a często także poznać "slang", którego nie nauczylibyśmy się z książek (chociażby znaczna ilość przekleństw ze "Skins" ;P). Można także szukać na youtubie osób nagrywających vlogi w języku, który nas interesuje. Nie wspominając już o tym, że wiele vlogerów specjalizuje się także w filmikach-pomocach naukowych, np. Dani Wang.


___________________________________
Inne przydatne linki, które mogą Was zainspirować:
You Might Also Like

1 comments

  1. Ja też od niedawna osłuchuję się z językiem :P Niedawno kupiłem kurs metodą Emila Krebsa tzw. Krebsmethod.com i przerabiam powoli. W sumie powiem , ze fajny. Najlepsze jest to, że przyzwyczaiłem się do regularności nauki. Teraz po prostu codziennie poświęcam na to pół godzinki i tyle. Niby nie dużo, ale jak się robi to regularnie to daje efekty :) Myślę, ze jak już lekcje mi się skończą to po prostu zacznę właśnie seriale w oryginale oglądać.

    OdpowiedzUsuń